This entry is part 2 of 2 in the series DEHB ile Yaşamak

Daha önce de yazdığım gibi, DEHB ile yaşamak veya bu konuda faydalanacak kaynak, konuşacak insan bulmak hiç de kolay bir iş değil. Zaten zor olan birçok şey, bu yalnız kalma hâli ve gizlenme zorunluluğu ile daha da çekilmez bir noktaya gelebiliyor. Bu yüzden Twitter’da ilk yazdıklarımdan bu yana aldığım olumlu tepkiler ve bu konudaki ihtiyacın seviyesi nedeniyle elime fırsat geçtikçe bir şeyler yapmak için çaba göstermeye karar verdim.

İlker Küçükparlak hocamın da desteği ve bir şeyler yapma isteği ile yukarıda gerçekleştirdiğimiz canlı yayın da bu fikirlerin ilk sonucu. İlker hocanın özellikle daha doğrudan tecrübeye ve bunun paylaşılmasının yaratacağı faydaya odaklanıyor olması, beni memnun eden ve katılmayı keyifle kabul etmeme sebep olan noktaların başında geliyor. Şu ana kadar gelen tepkilerden görebildiğim kadarıyla da yayın gerçekten amacına ulaşmış ve izleyenler için gerçekten faydalı olmuş. Dürüst olmam gerekirse, bu derece olumlu bir tepki beklemiyordum, devamının istenmesine ise şaşırdım. Ama aynı zamanda çok mutlu oldum.

Sohbetimizin tamamını YouTube üzerinden izlemek isterseniz yukarıdan ve bu linkten erişebilirsiniz. Yayın eş zamanlı olarak Instagram’da da yapıldı, eğer orayı tercih ederseniz onun linki de burada.

Bu noktadan sonra amacım bu konularda bir şeyler üretmeye olabildiğince devam etmek ve bu sayede DEHB ile yaşayanların birbirini bulmasına ve destek olmasına yardım eden bir aracı olabilmek. Çünkü yayın sonrasında gelen yorumlardan ve mesajlardan ben de birçok şey öğreniyorum. Bunları bir yerde toplamayı ve insanların bu içerikler ve kaynaklar aracılığıyla buluşmasını çok isterim.

Bu yüzden bu blog postunu (ve bundan sonra bu konuda yazacaklarımı) bunun için bir açık sohbet ortamı olarak görebilirsiniz. Yorumları DEHB ile ilgili aklınıza gelen her şeyi paylaşmak için kullanabilirsiniz. Bu sayede hem diğer DEHB’lilere destek olacak kaynakları bir yerde toplamış oluruz hem de ben sizlerden daha fazla şey öğrenebilirim. Eğer siz de bu konuda bir şeyler yapıyor veya üretiyorsanız onu da mutlaka paylaşın. İçiniz rahat olsun, herhangi bir trollüğe veya gereksiz saldırganlığa izin vermeyen katı bir moderasyon uygulayacağım.

Sitemde DEHB ile ilgili tüm içerikleri sağ taraftaki menüde de görebileceğiniz DEHB ile Yaşamak serisi altında topluyor olacağım. Eğer bu sayfayı yayınlandıktan uzun bir süre sonra keşfettiyseniz linke tıklayarak tüm arşivi görebilirsiniz.

Tekrardan gösterdiğiniz ilgi ve güzel yorumlarınız için teşekkürler. Gelen mesajlara ve yorumlara elimden geldiğince cevap yazmaya çalışacağım (burada, YouTube linkinde ve Twitterda) ama yetişemezsem de anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. 😊

Series Navigation<< ADHD/DEHB Önyargıları ile Mücadele Etmek

Comments

3 responses to “DEHB Üzerine Sıkça Sorulmayan Sorular”

 1. Tuğba Gürbüz Avatar
  Tuğba Gürbüz

  Ahmet bey merhaba, hikayemiz o kadar benzer ki. Videoyu izlerken sanki beni anlatıyormuşsunuz gibi geldi.
  ilkokulda Türkiye dereceleriyle başlayıp, üniversitede neredeyse okuldan atılma aşamasına ramak kala mezun olmam. Sonra on yıl önce 28 yaşındayken bunu fark edip dr a gitmem. Ama tam tedaviye başlayacakken hamile olduğumu öğrendim ve tedaviye hiç başlamadım. Şimdi de 10 yaşındaki oğlumda kendi çocukluğumu görüyorum. Onu dr a götürdüm. İlaç tedavisine başladı ama ilaçlar yan etki yaptı maalesef.

  1. Ahmet A. Sabancı Avatar
   Ahmet A. Sabancı

   Merhaba Tuğba hanım, öncelikle çok teşekkür ederim yorumunuz için. Paylaştıklarımın böyle olumlu bir şekilde karşılanması her zaman mutlu ediyor beni. Umarım oğlunuz için süreç daha kolay geçer. İlaçlar kimi zaman yan etki, kimi zaman da yetersizlik gibi sebeplerden dolayı yardımcı olamayabiliyor. Ancak eminim ki sizin bu konuda bilinçli ve destek sağlamaya açık olmanız sayesinde her şey çok daha kolay olacaktır onun için. Umuyorum zamanla bu konudaki farkındalık daha da artar ve hepimizin hayatı daha da kolaylaşır.

 2. Ahmet Bey selam, Videoyu az önce izlemeye başlayıp aynı anda bahçeye çıkıp bir saksının toprağını değiştirip ardından model gemi planlarını derleyip site içinde 2 tur atıp tekrar ekran karşına geçtim. Çok uzun bir söyleşi olmuş ama bitirmeyi başardım sonunda:) 2-3 yıl kadar önce Netflix sağolsun orada ‘Take your pills’ belgeselini izlerken eşim bunlar seni anlatıyor diyerek büyük aydınlanmayı yaşamama sebeb olmuştu. Sizinle tanışmak isterim. Ben İstanbul’da yaşıyorum. Mail adresimi versem iletişime geçebilir misiniz? Ben de çok zorluklar çektim ve bu konuda bir şeyler yapmak istiyorum. Tek başımıza hele ki DEHB isek işimiz çok kolay değil. Görüşmek üzere, sevgiler…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Patreon logo


If you want to receive new blog posts as email newsletters, you can subscribe here.

Join 593 other subscribers