Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla birlikte platformun mevcut sorunlarının giderek katlanacağını ve Musk’ın “dehasıyla” Twitter’ın giderek daha da kullanılamaz hâle geleceğini öngörmüştüm. Bu ihtimallere ve yaşananlara NewsLabTurkey’de yazdığım bültende birkaç kez yer verdim, ayrıca uzman olarak davet edildiğim farklı yayınlarda da bundan bahsettim.

Bütün bahsettiklerim ve çok daha fazlası ile Twitter kişisel olarak faydasını ve değerini yitiren bir platform olmaya başladı. Bundan sonra da sadece daha kötüye gideceğini öngördüğüm için olabildiğince minimum seviyede kullanmaya ve alternatif platformları (özellikle Mastodon) daha aktif bir şekilde kullanmaya özen gösteriyorum.

Buna rağmen ülkemizdeki seçim atmosferi bir gözümün Twitter üzerinde olmasını gerektiriyor. Hem siyaset için hâlâ aktif bir alan olması hem de propaganda ve sosyal medya kampanyalarının odağındaki adreslerden birisi olması, orada olan bitenleri takip etmeye mecbur bıraktı diyebilirim.

Bu seçimlerde (Elon Musk’ın da yardımlarıyla) bot hesapların ve propaganda taktiklerinin Twitter’da çok daha aktif bir şekilde ve bir engele maruz kalmadan uygulanabildiğini görüyoruz. Özellikle Twitter Blue felaketinin getirdiği yeni manipülasyon taktikleri bu işi daha da kolaylaştırıyor. Konuya dair Gazete Oksijen’den Baran Can Sayın bu haftanın gazetesinde açıklayıcı bir haber yazdı. Ben de görüşlerimle habere katkıda bulundum.

Seçim yaklaştıkça Twitter’da faaliyete geçen bot hesaplar gündeme geliyor. NewsLab Turkey seçime doğru Twitter’da binlerce bot’un devreye girdiğini söylüyor. Her yıl dijital dünyaya dair küresel raporlar hazırlayan We Are Social’ın 2023 raporuna göre Türkiye’de 18 milyon 550 bin Twitter kullanıcısı var. Yani Twitter kamuoyunu yönlendirmek çok kolay.

Şu aşamada yapılabilecek en iyi şeylerden birisi Twitter’a hakettiğinden daha fazla önem vermeyi bırakmak ve insanların da bu platformun getirdiği sorunları ve riskleri daha iyi görmesini sağlamak. Buna rağmen seçime bu kadar az zaman kalmışken bu tür propaganda taktiklerinin sebep olduğu zararın ne kadarı telafi edilebilir hiç emin değilim. İlk işaretleri görüp de insanları uyarmak istediğimde insanlar “daha önemli sorunlarımız var” diye düşünmek yerine biraz ciddiye alınsaydı, şu anda bu sorun bu kadar büyümezdi.


Kişisel olarak Twitter’ı giderek daha az ve neredeyse tamamen profesyonel konularda kullanma yolunu tercih etmeye başlıyorum. Dediğim gibi her geçen gün bana faydası ve katkısı giderek azalıyor, orada takip etmeye değer bulduğum birçok insanı da başka yerlerde bulabiliyorum. Önümüzdeki dönemde internetteki varlığımı giderek blog ve newsletter merkezine taşımak ana planım. Eğer burası dışında sosyal medya platformlarında beni bulmak istiyorsanız kullandıklarımın hepsini sitenin en altında veya bu sayfada bulabilirsiniz.


Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.