Hakkımda

Ahmet Alphan Sabancı, posing with a smile, wearing a grayish white shirt and a blue blazer. In the background there are blurred trees.
Taken by Gökçen Öçalan, 2023.

Ahmet Alphan Sabancı eleştirel fütürist, yazar, gazeteci ve aktivist. Şu anda kariyerine bağımsız eleştirel gelecekler ve öngörü uzmanı; ve kurucularından olduğu NewsLabTurkey’de Strateji Koordinatörü olarak devam ediyor.

Eleştirel gelecekler çalışmalarını danışmanlık, yazarlık ve araştırmalar ile sürdürmektedir. Deneysel bir eleştirel gelecekler ve gelecekler okuryazarlığı projesi olan Tuhaf Gelecek, 2015 yılından bu yana sürmektedir. Medya, teknoloji ve toplumun gelecekleri konusunda konuşmalar vermekte ve bu konularda düzenli olarak uzman konuk olarak medyada yer almaktadır.

Bir aktivist olarak dijital haklar, sansür ve gözetim karşıtı aktivizm alanında 2010 yılından bu yana çalışmaktadır. Alternatif Bilişim Derneği’nin üyesi ve Dijital Medya Araştırmaları Derneği’nin (DMAD) kurucu üyelerinden birisidir. Sabancı, aynı zamanda DMAD’ın bir projesi olan ve 2018 yılında Türkiye’de bağımsız ve sürdürülebilir bir medya ve gazetecilik ekosistemini desteklemeyi amaçlayan NewsLabTurkey’in kurucularından birisidir. NewsLabTurkey çatısı altında medya kurumlarına atölyeler ve mentörlük vermekte, aynı zamanda global medya ve teknoloji trendleri üzerine haftalık bir e-bülten hazırlamaktadır.

Yazar ve gazeteci olarak yıllar içerisinde birçok farklı konuda yazmış ve işleri Guardian, Global Voices, Inside Turkey ve Fütüristika gibi mecralarda yayınlanmıştır. Sabancı, 2018 yılında araştırmacı gazetecilik alanında USDOS IVLP programına kabul edilmiştir.

Sabancı lisansta Felsefe, yüksek lisansta Medya ve İletişim Çalışmaları dallarından mezun olmuştur. Kendisini bir genelci (generalist) olarak tanımlayan Sabancı’nın ilgi ve çalışma alanları oldukça geniştir ve bu çeşitliliğin yaptığı işlerdeki faydasını her zaman görmektedir.

Ahmet Alphan Sabancı ile iletişim kurmak için bu linke tıklayabilirsiniz. Ayrıca Sabancı’nın tanıtım ve medyada kullanılmak üzere derlenen fotoğraflarından oluşan bir albümü de burada bulabilirsiniz.