Hakkımda

Taken by Gökçen Öçalan, July 2016.
Taken by Gökçen Öçalan, July 2016.

Yazar, araştırmacı, dijital aktivist, blogger ve çevirmenim. Ağırlıklı olarak felsefe, estetik, dijital kültürler, sanat, teknoloji, tasarım, gelecek, Türkiye’de dijital özgürlükler ve basın özgürlüğü, insan hakları ve siyaset üzerine çalışıyor ve bilimkurgu/spekülatif kurgu yazıyorum. Lisans eğitimimi Felsefe alanında tamamladım ve şu anda Medya ve İletişim Çalışmaları alanında Yüksek Lisans yapıyorum.

Yazar ve araştırmacı olarak felsefe, bilimkurgu, teknoloji, siyaset ve gelecek üzerine çalışıyorum. Bu alanlarda hem Türkçe hem İngilizce olarak kurgu, kurgu dışı ve teorik eserler yazıyorum.

Gazeteci olarak ise Türkiye’de insan hakları ve dijital haklar, Türkiye’de ifade özgürlüğü, teknoloji, medya trendleri ve bilimkurgu üzerine yazıyorum. Yazdığım yerleri aşağıda görebilir ve işlerimin küçük bir derlemesine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca 2018 yılında kurulan NewsLabTurkey‘in kurucularından birisiyim. NewsLabTurkey’de Bülten Editörlüğü yapıyorum ve her hafta medya ve gazetecilik alanındaki gelişmeleri ve trendleri derliyorum.

Dijital aktivist olarak çalıştığım alanlar sibergüvenlik, mahremiyet, sansür, gözetim ve telif hâkları. Ayrıca bu konularda akitivistler, gazeteciler ve isteyen herkes için eğitimler ve paneller veriyorum. Birçok yerel ve uluslararası kurumla çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum, bunların arasında NewsLabTurkey, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Bianet var.

Yazı, konuşma ya da eğitim fırsatları için ya da yalnızca bir selam vermek için bana ulaşmak isterseniz İletişim bölümünde bana ulaşabileceğiniz yolları bulabilirsiniz.

Kişisel Projeler

Tuhaf Gelecek [TR]

Parçası Olduğum Projeler

Mesnetsiz [TR]

Yazdığım Yerler

Global Voices [EN]

Guardian [EN]

Inside Turkey [EN]

Daily Dot [EN]

NewsLabTurkey [TR]

Journo [TR]

Futuristika [TR]

Jiyan [TR]