Hakkımda

Taken by Gökçen Öçalan, 2018.

Yazar, araştırmacı, dijital aktivist, blogger ve çevirmenim. Ağırlıklı olarak felsefe, estetik, dijital kültürler, sanat, teknoloji, tasarım, gelecekler, Türkiye’de dijital özgürlükler, insan hakları ve siyaset üzerine çalışıyor ve spekülatif kurgu yazıyorum. Lisans eğitimimi Felsefe alanında tamamladım ve şu anda Medya ve İletişim Çalışmaları alanında Yüksek Lisans yapıyorum.

Yazar ve araştırmacı olarak felsefe, bilimkurgu, teknoloji, siyaset ve gelecekler üzerine çalışıyorum. Bu alanlarda hem Türkçe hem İngilizce olarak kurgu, kurgu dışı ve teorik eserler üretiyorum.

2015 yılında başladığım Tuhaf Gelecek isimli proje ile Türkiye’de gelecekler konusunda eleştirel bir düşünme ve üretim ortamı kurulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor ve bu odakta bir topluluk oluşturmayı hedefliyorum. Tuhaf Gelecek projesinin yaklaşımını “bir eylem olarak gelecek” şeklinde özetlemek mümkün.

Gazeteci olarak ise Türkiye’de dijital haklar, Türkiye’de ifade özgürlüğü, teknoloji, medya trendleri ve internet kültürleri üzerine yazıyorum. Yazdığım yerleri aşağıda görebilir ve işlerimin küçük bir derlemesine buradan ulaşabilirsiniz.

2018 yılında kurulan NewsLabTurkey‘in kurucularından birisiyim. NewsLabTurkey’de Bülten Editörlüğü yapıyorum ve her hafta medya ve gazetecilik alanındaki gelişmeleri ve trendleri derliyorum.

Dijital aktivist olarak çalıştığım alanlar dijital güvenlik, mahremiyet, sansür, gözetim ve telif hâkları. Bu alandaki çalışmalarımın kapsamında araştırma, eğitimler, paneller ve danışmanlık hizmetleri bulunuyor. Bu alanda birlikte çalıştığım kurumlar arasında NewsLabTurkey, Alternatif Bilişim Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Bianet ve dahası var.

Yazı, konuşma ya da eğitim fırsatları için ya da yalnızca bir selam vermek için bana ulaşmak isterseniz İletişim bölümünde bana ulaşabileceğiniz yolları bulabilirsiniz.

Kişisel Projeler

Tuhaf Gelecek [TR]

Parçası Olduğum Projeler

Mesnetsiz [TR]NewsLabTurkey [TR]

Yazdığım Yerler

Global Voices [EN], Guardian [EN], Inside Turkey [EN], Daily Dot [EN], NewsLabTurkey [TR], Journo [TR], Futuristika [TR]