Bir günde iki şimdiden klasik olacak rap şarkısının gelişini blogda paylaşmamak olmazdı. Hem Ezhel hem de Şanıser ve çetesinin (daha iyi nasıl tanımlayabilirim bilemedim) aynı anda böyle şarkıları ortama salması kesinlikle bir şeylere işaret. Şarkıları dinlediğimden bu yana kafamda dönen birkaç şeyi de buraya not almak istedim.

Eğer internette daimi olarak saçmalayanları bir kenara bırakacak olursak iki şarkının da istedikleri etkiyi bıraktıklarını ve hakettikleri sevgiyi ve övgüyü aldıklarını görmekten fazlasıyla memnun oldum. Elbette biri daha klasik rap, diğeri ise trap; birinde Ezhel’in söz yazma şekli var, diğerinde farklı birçok tarz. O yüzden ikisini kıyaslamak ne kadar anlamlı bilemiyorum. Fakat her ikisi de kendi tarzları içerisinde hem teknik hem de söz olarak çok sağlam olmuş.

Ancak ikisini birleştiren en önemli nokta elbette sözlerin içeriği ve söyledikleri. Elbette buradaki rapçilerin büyük bir kısmı zaten politik duruşa sahip olan ve dinleyenlerinin fazlasıyla farkında olduğu isimler. Ezhel, Şanıser, Aga B, Tahribad-ı İsyan ve diğerleri politik duruşlarını ve mesajlarını hâlihazırda şarkılarında yazan isimler. Fakat bu kadar konsantre, gayet sert ve net bir şekilde ve aynı günde karşımıza çıkmaları da aslında belirli bir eşiğin işaretçisi olarak okunabilir. Özellikle de her iki şarkının yakın dönemi ve onun etkisini özetleyen, buna yeter diyen bir havaya sahip olması ortak bir ruh hâlini işaret ediyor. Bu ruh hâlinin toplumda da bir karşılığı var ki, iki şarkı da dev bir ilgiyle karşılandı.

Buradan bir politik analiz falan çıkartacak değilim. Sadece sevdiğim rapçilerin böyle sağlam işlerle çıkması ve ikisinin de ortak bir ruhu paylaşıyor olması dikkatimi çekti. Bunun nasıl bir karşılığı olur ya da bu şarkıların devamında ne gelir zaman gösterecek.

Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Patreon logo


If you want to receive new blog posts as email newsletters, you can subscribe here.