Categories
Not Defteri | Notebook

Notlar [03.08.2013]

*Sitenin bundan sonra uzun bir süre değişmeyecek olan yapısı oturmaya başlıyor. Özellikle WordPress’in 3.6’ya geçişi, CAG’yi tam istediğim gibi bir yere dönüştürebilmemi sağlıyor. Büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde gelebilecek birkaç ufak değişiklikten sonra uzunca bir süre bu hâline müdahale etmeyeceğim. Siteye dair fikirlerinizi veya sorularınızı buraya yorumla ya da şuradaki yollardan biriyle iletebilirsiniz.

*Sitenin yeni bannerı, Gökçen Öçalan‘ın sketchlerinden birisinden kesildi (ben bu postu yazarken kendisinin haberi yoktu). Eserin tam hâlini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

*Türkiye’deki ikinci sınıf fantastik edebiyat sevdasını çözemedim gitti. O kadar kaliteli ve değerli bilimkurgu ve fantastik edebiyat yazarları varken gidip ikinci sınıf eserlere ilgi gösterilmesinin ya da sürekli bunların benzeri/taklidi/kopyası işlerin basılmasının mantıklı bir açıklaması var mı? Aklıma gelen tek şey yayıncıların bilimkurgu ve fantastik edebiyat okurlarından nefret ediyor olabileceği.

Bu aralar çok fazla saçma şeyle karşılaşıyorum, biraz sakinleşince derli toplu bir şeyler yazacağım.

2 replies on “Notlar [03.08.2013]”

İki sorum olacak:
1. Türkiye’deki ikinci sınıf bilimkurgu sevdasını biraz açar mısın?
2. Disqus’ı neden kaldırdın?

1) Uzunca açacağım bir yazıya hazırlanıyorum ama şu an aklımdaki hâliyle özeti şu; Dünya çapında yazılanları, yeni yazarları, olan bitenleri elimden geldiğince takip ediyorum ve sonra oradan buraya ne kadarının geldiğini ya da çevirisi yapılan işlere bakıyorum. O kadar güzel şey olurken burada neredeyse onlar yokmuş gibi davranılıyor ve getirilenlerin büyük kısmı içler acısı. Bu yargının ilk kısmı buradan geliyor.

İkinci kısmı da Türkçe yazanlarla ilgili. Önüne gelene saldırıyormuşum gibi görüneceğinin farkındayım ama hissettiğim bu; doğru düzgün yazan kimse yok gibi geliyor bana. Bunun da en büyük sebebi ilk kısım. Çünkü bu yazarların (basılan ve denk geldiklerimden bahsediyorum) büyük kısmı dünyada ne olup bittiğinden ya da neler yazıldığından bihabermiş gibi geliyor bana. Ya da haberleri varsa da yazdıklarında bunu hiç belli etmiyorlar.

Neyse, dediğim gibi; yakında detaylıca anlatacağım bu konudaki derdimi. O zaman daha anlaşılır hâle gelir. Şimdiki bir anlık iç dökme gibiydi.

2) Disqus’ı mecburiyetten askıya aldım. Yeni WordPress ve temayla uyumsuzluk yaşadılar, şekli vs. bozuldu fazlasıyla. En azından ona bir çözüm bulana kadar bu şekilde kalsın dedim. Diğer türlü gerçekten çok çirkin oluyordu :)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.