Machete Girl Cyberpunk eZine

İnternet, sunduğu geniş imkanlarla fanzincilik ruhunu taşıyan insanlar için devasa bir alan sağladı. Bunu kimileri şahane bir şekilde değerlendirirken, kimileri eline yüzüne bulaştırıyor. Bu yüzden bu konularda çok fazla yazılıp edilmemesini de göz önünde bulundurarak blogumun ve ilgi alanlarımın kapsamına giren eDergiler ve eZine’lar hakkında böyle tanıtım serileri yazmaya karar verdim. Hem okunabilecek güzel materyaller bulmanızı kolaylaştırmak hem de sanal fanzinler-dergiler konusunda kendi filtrenizi yaratabilmeniz için.

İlk yazımın konuğu Avustralya’dan bir grup cyberpunk. Bu arkadaşlar sadece fanzin olmakla kalmıyor, aynı zamanda bir çok cyberpunk etkinlik de düzenliyorlar. Ancak Avustralya’da oldukları için şimdilik sadece fanzinlerini okumak ve kendileriyle facebook grupları üzerinden sohbet etmekle yetiniyoruz.

Machete Girl bir eZine olarak gerçekten başarılı bir iş çıkarıyor. Tasarım anlamında profesyonel olduklarını dosyayı açar açmaz farkediyorsunuz -ki aynı zamanda sınırlı sayıda basılı versiyon da yapıyorlar her sayıları için. Okurken hiçbir sıkıntı çekmiyorsunuz, gözü yoracak ya da tasarımcıya küfrettirecek bir sayfa olmamasına dikkat ediyorlar. Fanzin ruhu konusunda hiçbir sıkıntıları yok ancak ellerindeki imkanları da kullanmaktan hiç çekinmiyorlar ve kaliteli bir iş çıkarınca fanzin ruhuna aykırı kalınacağını iddia edenlere de gerekli cevabı vermiş oluyorlar.

İçerik anlamında ise beklenenin fazlasıyla üstündeler. Teorik konulardan, internet haberlerine, cyberpunk modasından edebiyata, sinemadan müziğe kadar cyberpunk hakkında gerçekten ne var ne yoksa döküyorlar önümüze. Dolu dolu ve her sayfası okunmaya değer bir iş çıkartıyorlar. Her sayısı 50 sayfa ve bu 50 sayfada cyberpunk olmayan bir şey bulma imkanınız yok. Bu anlamda tam bir hazine sandığı.

Dergi tamamen ücretsiz olarak indirilebiliyor ancak hemen her internet dergisi gibi bağışlara da açıklar. Bu anlamda bağış hakedebilecek çok az dergiden birisi benim gözümde.

Söyleyebileceğim eksi bir yön bulamadım. Tüm sayılarını okumama rağmen maalesef böyle bir yan gözüme çarpmadı. Siz farkederseniz yorumla belirtebilirsiniz.

Hakkında daha fazla yazmak istesem de söyleyecek çok fazla şey bulamıyorum. Dergi kendisini anlatıyor zaten. Özetle; cyberpunk ile içli dışlı olan, yeni haberleri ve farklı yorumları merak eden, cyberpunk adına ne varsa ulaşmak istiyorum diyen biriyseniz bu dergiyi takibe almanız şart.

Dergiye bir puan verecek olursak: 10/10 derim. O kadar çok sevdim kendilerini.

 

Derginin sitesi: http://www.machetegirl.com/

Derginin twitter hesabı: https://twitter.com/#!/MacheteGirleMag

Derginin facebook grubu: https://www.facebook.com/groups/machetegirl/


Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.