Cuma Postası [26.07.2013]

(Cuma Postası’nın bir süredir devam eden otomatik şeklinden fazlasıyla memnundum ancak yeni hosta geçtikten sonra bu iş için kullandığım plugin çalışmamaya başladı. Bu yüzden eski Cuma Postası formatında ufak değişiklikler yaparak geri dönmeye karar verdim.)

https://twitter.com/ahmetasabanci/status/357460848412864512
https://twitter.com/ahmetasabanci/status/357460848412864512

“Shut Down The Pirate Bay,” Founder Says | TorrentFreak

Bir çok kişi buna itiraz ediyor ya da şaşırıyor ama bu gayet doğal ve olması gereken bir şey. Teknolojinin gelişmemesini ya da sevdiğiniz hâliyle sonsuza kadar kalmasını istemek onun doğasını reddetmek gibi geliyor bana (bu önermeyi daha da genişletip yarattığımız her şeyi içine koyabiliriz). Değişim için de eskinin ölümü gerekir, ister sevin ister sevmeyin. TPB’den çok şey öğrendik ve artık o öğrendiklerimizi kullanıp yeni bir şeyler yaratma zamanı.

Dodge the NSA with This Fancy Encrypted Messaging Service | VICE United States 

Öğrendiklerini hayata geçirme meselesinin güzel bir örneğini şu an TPB kurucularında Peter Sunde gerçekleştiriyor. Heml.is temel olarak Whatsapp, Viber benzeri bir uygulama ancak hem daha güzel bir tasarımı var hem de daha güvenli. Bu projede en çok hoşuma giden kısım, Heml.is ekibinin diğer gizlilik amaçlı uygulamaların düştüğü hataya düşmeyerek rahat kullanılabilir ve ‘güzel’ bir arayüz sağlamış olmaları. Umarım en kısa zamanda kullanmaya başlayabiliriz.

Cameron’s Phoney ‘War on Porn’ is Actually a War on Privacy | Scriptonite Daily

Bu yazıyı sadece bazı isimleri değiştirerek Türkiye için de uyarlamak mümkün aslında. Bizdeki filtrelerin, ‘güvenli internet’ palavrasının da temelinde yatan fikir bu. Ha bir de Türkiye’de yüzsüzce yapılan bir sansür var, aradaki tek fark bu.

The anti-virus age is over. | codeinsecurity

Biraz teknik bir yazı ancak anti-virüs sistemlerinin günümüzdeki durumu ve geleceği üzerine yapılmış en güzel analizlerden birisi sanırım.

Pulp Magazines Project

Eski dergileri sevenler için güzel bir arşiv. İçerisinde birçok klasik bilimkurgu dergisinin hem kapakları hem de içerikleri mevcut. Bilimkurgucular da baksın bir buraya.

Locus Online Perspectives » Cory Doctorow: Teaching Computers Shows Us How Little We Understand About Ourselves

Doctorow’un Locus dergisinin Temmuz sayısı için yazdığı yazı. Yazının ana fikri: “Biz kendimizi ne kadar tanıyoruz ki bilgisayarlara öğretmeye çalışıyoruz?”. Üzerine kafa yorulabilecek güzel bir soru.

One response to “Cuma Postası [26.07.2013]”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: