Cuma Postası [13.09.2013]

Cuma Postası’nın makaleleri aşağıda. Ancak e-kitaba çevrilmesi mümkün olmayan üç linki de bu postaya eklemek istedim. Bu yüzden önce onlardan bahsedeceğim.

*Birincisi Burak Arıkan’ın “Mülksüzleştirme” isimli çalışması. Oldukça değerli ve önemli bulduğum bir çalışma, herkesin mutlaka bakmasını tavsiye ediyorum. Çalışmayla ilgili çok fazla konuşmaya gerek görmüyorum, sadece kendisinin yaptığı kısa açıklamayı ekleyeceğim buraya:

‘Kentsel dönüşüm’ projelerini yapan şirketlerin diğer yatırımları neler? Bu süreçte devlet kurumları ve özel şirketler arasında halkı mülksüzleştiren ne gibi ortaklıkları kuruluyor? Halkın cebinden çıkan vergilerle toplanan kapital, kamusal mülkün yeniden inşası/işletmesi üzerinden hangi sermaye gruplarına aktarılıyor? 3. Havalimanı, 3. Köprü ve Ilısu Barajı (Hasankeyf) gibi mega projelerin yarattığı ekolojik, ekonomik ve sosyal yıkım hangi medya organları üzerinden sansürlenerek toplumsal hafızadan silinmeye çalışılıyor?

*Ekleyeceğim ikinci link yeni açılan bir site: Türkçe Tipografi Topluluğu‘nun sitesi. Yayına çok yakın bir tarihte başlayan bu site konunun Türkçe konuşan ve çalışan ilgilileri için oldukça önemli, ayrıca benim gibi tamamen estetik bir keyif olarak tipografiyle ilgilenenler için güzel bir alan olacağa benziyor. Sitenin ve topluluğun kurucularından Oğuzhan Öçalan‘ın tasarladığı Tipografik Anatomi posteri de böyle düşünmemin en büyük sebeplerinden birisi.

*Üçüncü link ise bir video. Herkesin planlama ve programlama yapmayı becerememekten şikayet ettiği bir dönemde, bana oldukça işe yarar bir yöntem gibi görünen Bullet Journal hakkında. Her ne kadar telefonumdaki uygulamalarla kendi adıma bu sorunu çözmüş olsam da aranızdan birilerine faydalı olabilir diye düşünerek videoyu ekliyorum aşağıya.


Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.