Categories
Not Defteri | Notebook

“When cat’s away, the mice will play”

kapakson

Belki genel anlamda bir oyuncu sayılmam ama oyunlarla aramın iyi olduğundan bahsetmişliğim var burada. Oyun oynamayı veya oyunlar üzerine kafa yormayı seviyorum. Ancak dediğim gibi daha bilindik anlamıyla bir “oyuncu” olmadığımdan oyunlara dair yazdıklarım veya düşündüklerim oyuncuların hepsine hitap etmiyor.

Bunlardan neden bahsettiğime ve başlığın anlamına gelecek olursak… Başlık, bugün hayatına başlayan bir e-derginin isminin ilham kaynağı. Daha önceleri blog olarak hayatını sürdüren “Fareler Oyunda”, artık e-dergi olarak hayatına devam edecek. Bir oyun blogundan çok ‘oyun kültürü’ blogu olduğundan kendilerini keyifle takip ediyordum. Özellikle Mehmet Kentel’in başka dergilerde yazdığı ve bu bloga da taşıdığı “Oyunlarda Anlam Arayışları” köşesi daimi favorilerimdendir.

Dediğim gibi, bir oyun kültürü blogu olan Fareler Oyunda, artık bir oyun kültürü dergisi olarak hayatına devam edecek. İlk sayısı ise bugünden itibaren ulaşılabilir durumda. İlk sayılarının kapak konusunu “Oyun Mekanları” olarak belirlemişler ve bir çok farklı bakış açısını barındıran bir dosya olmuş. Dosyaya ben de bir katkıda bulundum ve oyunlarla eylem alanları üzerine bir ilişki kurmaya çalıştım.

Böyle güzel ve önemli bir çabanın başlangıcında katkıda bulunabilmek benim için çok güzeldi. Umarım bu güzel başlangıç, çok daha güzel bir şekilde devam eder. Oyun kültürü üzerine çok fazla konuşan/yazan olmaması içimde bir yaraydı. Umarım Fareler Oyunda ile bu konudaki eksiğimizi azaltabiliriz.

Derginin web sitesi ve ilk sayısı burada. Mehmet Kentel’in ilk sayı için yazdığı giriş yazısı burada. Eğer ilk başta benim yazdığım “Eylem Alanı” yazısını okumak isterseniz onun için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bu derginin hayata geçmesini sağlayan ve ilk sayıda emeği olan herkese teşekkürler. En azından benim çok önem verdiğim bir çaba bu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: