Cyberspace’i Kullanma Kılavuzu

(Bu yazıyı ilk sayısını Nisan’da çıkarmış olan M. Atakan Foça’nın elebaşı olduğu Geç Saatlerin Denizinde fanzinine yazmıştım. Faniznle ilgili bilgilere vs http://www.facebook.com/gsdfanzin linkinden ulaşabilirsiniz. Umarım bu fanzinin devamını getirebiliriz en kısa zamanda, di mi Atakan? (: )

21. yüzyıl, artık duyularımızla hissettiğimiz dünyadan kopuşu gittikçe yaşadığımız ve bariz bir şekilde bilim kurgularda bahsedilen cyberpunk bir hal almaya başlıyor. Birçok kişi için bu bir tür facia olarak görünüyor, hatta dünyanın sonu gibi bakılıyor buna farkındayım. Ama açık konuşayım, bok yemiş hepsi. İnsanlık için bundan sonra tamamen farklı ve eğer akıllı davranmayı becerirsek gerçekten iyi bir dönem yaratma şansı demek bu.

Cyberspace insanların devletlere karşı en büyük direniş bölgesi ve aynı zamanda onlardan bağımsız bir şekilde ve onlara direnek yaşayabileceği bir alan haline elmeye başlıyor. Bunun birçok örneğini hemen hergün haberlerde, orada burada görebilmek mümkün. Artık cyberspace’de savaşıyoruz iktidarlara karşı ve bu savaşta gerçekten iyi gidiyoruz. Bunu korumalı ve daha da güçlü hale getirmeliyiz ki gerçekten bir zafer kazanma şansımız olabilsin artık.

Evet cyberspace’i korumalıyız. Çünkü dikkatli bir şekilde bakacak olursak aslında Hakim Bey’in bahsettiği TAZ’ları en sağlıklı şekilde yaratabileceğimiz ve onları en güçlü şekilde kullanabileceğimiz yer cyberspace. Aynı zamanda cyberspace bu çatlaklarıyla ve TAZ’a elverişli ortamıyla iktidarın müdahelesinin neredeyse imkansız olduğu bir yer. İktidarın bizden çalmaya çalıştığı, bizden gizli tutmaya çalıştığı en önemli hazinesi bilgi. Ve bir kez bilgi cyberspace’e düşerse iktidar hazinesicni kaybetmiş demektir. İktdarlar hazinelerini kaybettikçe zayıflar, bir süre sonra da yok olurlar. Kaçınılmaz son…

Burada değinilmesi gereken önemli nokta artık iktidarların güç kaynağı para ya da maddi olan herhangi birşey değil; BİLGİ. Cyberspace’in bu kadar önemli hale gelmesinin sebebi de bu. Tamamen bilgiden oluşan bir evren çünkü. Tamamen bilginin var ettiği ve bilginin en sağlıklı şekilde saklanabileceği yer. İktidarlardan çaldığımız her bilgiyi burada güvenli bir şekilde tutabiliriz. İktidarlar bunun farkında değiller henüz ya da ciddiyetini hala kavrayamadılar ama sanırım ikitdarların artık öğrenmesi gerekiyor; cyberspace’de hiçbir şey gizlenemez ve oraya bir kere giren hiçbir şey yokedilemez. Bu saatten sonra eski dönemlerdeki sansürcülük ve dikta hayallerinizi artık çöpe atmanız gerekiyor. Ve hatta pek yakında tüm iktidar hayallerinizi…

Primitivizm hoş bir hayal olabilir, doğaya dönmek güzel olabilir ancak bunlar artık iktidarlara hasar vermek şöyle dursun, umurlarında bile olmuyor. Çünkü eski dönem devlet kafasını geride bırakalı çok oldu onlar. Bizlerin -daha doğrusu iktidar karşıtlarının- farketmesi gereken de artık eski yöntemlerin bir işe yaramayacağı, yarasa bile hedefe ulaşmada ciddi bir yol kaydetmenin yanından bile geçemeyeceğidir. Doğayı siktir edelim gibi birşey asla demiyorum ancak onun için savaşırken bile artık işin kuralını kullanmak gerekiyor. İktidarın gözünün önünden kaybolmak değil, onun gözüne batmak artık zarar veriyor ona. Çünkü kaçıp saklandığın doğa bile elinin altında.

Cyberspace’e birçoğumuz fazlasıyla yabancı. İçinde olduğu halde durumu kavrayamayanlar da ciddi bir çoğunluğu oluşturuyor. Durumu daha iyi kavrayabilmeniz adına son zamanlarda gündemi başlıca meşgul eden, iktidara en çok zarar veren ya da başını ağrıtan şeyleri sayalım; Wikileaks, Orta Doğu-Kuzey Afrika İsyanları/Devrimleri, İnternet Sansürleri, Ahmet Şık’ın kitabı… Peki tüm bunlarda başrolü oynayan, iktidarın zarar görmesini bu kadar kolaylaştıran neydi? İnternet ya da daha genel adıyla cyberspace. Tüm bunların olduğu yer de, tüm bunları yapabilmemizi sağlayan da o.

İşin özü bundan sonra yaratacağımız herşeyde artık cyberspace’i göz önünde bulundurarak hareket etmemiz şart. Yoksa kırık ayaklı bir masa gibi sürekli sallanacak ve asla tam verim elde edemeyeceğiz. Biraz daha hayalciliği bir kenara bırakıp gerçekleri görmeli, onun güzelliklerinden faydalanmalıyız. Cyberspace, biz cyberpunkları bekliyor.

Bela Presente (A.A.S.)


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: