Categories
Not Defteri | Notebook

Cuma Postası [08.02.2013]

*How to Turn Your Phone Into a DIY Photo Projector for $1 | Photojojo

DIY daima güzeldir. Özellikle böyle büyük masraflardan kurtulmamızı sağlıyorsa.

*Ne mutlu ‘Türküm diyene’ mi? Ne mutlu ‘Türk olana’ mı? – AYŞE HÜR – Radikal

Cuma Postası’na ekleyecek türkçe yazılar bulmakta zorlanıyorum genelde, bu konuda dürüst olmam lazım. Hatta böyle güzel makaleler buldukça seviniyorum. Ayşe Hür’ün böyle önemli konularda yazmayı asla bırakmamasını diliyorum.

*The Great American Hack: David Foster Wallace and Aaron Swartz | Motherboard

Aaron’un ölümü sonrasında hakkında bir çok şey yazıldı, çizildi. Hemen hepsi oldukça değerliydi ancak böyle güzel bir yaklaşımla klavye başına geçenlerin sayısı oldukça azdı. Bu yazı tüm o yazılanlar arasında sıyrılmayı başaranlardan birisi bana göre.

*Kayıp Rıhtım » John Scalzi ile Röportaj

Türkiye’deki en önemli bilimkurgu ve fantazya portallarından birisi (ve belki de birincisi) Kayıp Rıhtım 5. yaşını kutluyor. Bu kutlamalar şerefine de birbirinden güzel şeyler hazırlamışlar. Bunlardan birisi de birkaç gün önce ilk kitabı hakkında buralarda bir yere yazdığım John Scalzi ile röportajları. Kayıp Rıhtım’a hem bu güzel röportaj hem de 5 yıldır hiç durmadan çalıştıkları için teşekkür etmek isitiyorum. Nice mutlu yıllara!

*The End of the Web, Search, and Computer as We Know It | Wired Opinion

Bu yazıyı buraya almamın sebebi içindeki fikirleri savunmam ya da önemsemem değil (açıkcası pek de savunabilirmişim gibi gelmedi zaten). Bu yazıdaki fikirler bir çok ilginç tartışmayı başlatabilir, dediklerinin hiç biri olmasa da onları tartışarak daha mümkün olanlara ulaşmak mümkün gibi. Ayrıca yazıyla ilgili fikrimi orada yapılan yorumlardan birisi; “Wow, it’s like that drug trip I saw in a movie when I was on that drug trip… – Fry, Futurama”

*notonlyistanbul.com | video guide for urban living

Söz konusu şehir rehberi olmayı amaçlayan web siteleri olduğunda genelde çok fazla yaratıcı iş çıkmıyor ortaya. En azından bu işe girişenlerin pek böyle bir niyeti olmuyor gibi. Neyse ki uzun bir aradan sonra bu konuda yaratıcı ve gerçekten ilgiyi hakeden bir çalışmayla karşılaştım (daha doğrusu Göki bana gösterdi). Fikir kesinlikle tebriği hakediyor, bu fikri uygulamaya koyuş şekilleri de öyle. Sanırım sonunda İstanbul için gerçekten kullanışlı bir rehber bulduk.

*CREATe: a trade fiction author’s perspective – Charlie’s Diary

Charlie Stross yukarıdaki konuşmasında, medya, yayıncılık ve teknoloji konularında oldukça önemli ve üzerine düşünülmesi gereken konulara değinmiş. Ancak bunun yanı sıra bu konuşma metnini benim için önemli yapan şeylerden birisi konuşmayı yapan kişi. Bu tarz konularda en az konuşan insanlar genelde üretenler ve o ortamın yaratılmasını sağlayanlar oluyor. Bana göre ise en çok konuşması gereken onlar.

*Geeks are the New Guardians of Our Civil Liberties | MIT Technology Review

Bence yazının başlığı onun neden Cuma Postası’nda olduğunu özetliyor. Başka bir şey demeye ihtiyaç duymuyorum.

 

Önceki Postalar
Cuma Postası [01.02.2013]
Cuma Postası [25.01.2013]
Cuma Postası [11.01.2013]

One reply on “Cuma Postası [08.02.2013]”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: