Merak İyidir | #MSL

Bu sabah belki de biz dünyalıların uzay yolculukları ve araştırmaları tarihindeki en önemli olaylardan birisi gerçekleşti. Dünyanın en zeki robotlarından birisi, Mars’ta araştırma yapmak ve bolca bilgi ve fotoğrafı bize yollamak için çıktığı yolculukta sorunsuz bir şekilde Mars’a iniş yapmayı becerdi. İnişini başarılı bir şekilde yaptıktan sonra ilk açıklaması şu oldu;

Tüm dünya bu olayı büyük bir heyecanla TV ve bilgisayar başından takip etti, bazı ülkelerde birlikte izlemek için toplanıldı bile. İnternette bu konu üzerine tüm sohbetler #MSL hashtagiyle yapıldı. Ancak kaçıranlar ya da tekrar tekrar bu zevki yaşamak isteyenler varsa burada inişten önce ve sonraki 5 dakikayı da kapsayan güzel bir video var:

Tüm dünyada büyük heyecan uyandıran ve büyük gelişmelerin önünü açacak bir dene bu. Şu ana kadar da gayet başarılı olarak ilerliyor. Elbette bu deneyin ve araştırmanın ileride nelere yol açacağına dair şu anda bir şeyler söylemek güç.

Konuyla ilgili detaylı yazılar ve görseller arıyorsanız bir şuraya bir de buraya bakın.

* * *

Büyük ihtimalle bu konu üzerinden uzunca bir süre geyikler yapılacak, birçok internet meme’i ortaya çıkacak. Önümüzdeki hafta içerisinde de ilk tam kailte fotoğrafların gelmesi bekleniyor. Büyük gelişmelere yol açacak bir süreç kapıda özetle. Ancak bu olayı izlerken aklıma takılan bir gariplik oldu.

Mars’a inen ve bir çok şey beklenilen süper robotun ismi Curiosity yani Merak. Buralarda merak dediğimizde ilk aklımıza gelecek cümle “İnsanın başına ne gelirse ya meraktan ya yarraktan.”

Öyle bir an takıldı aklıma bu durum, sonra zaten birkaç saat ancak uyumuş olduğum için NASA’dakilerin sevinmelerini izleyerek uyuyakalmışım.

Sizleri Mars’tan gelen ilk fotoğrafla (henüz asıl ekipmanları açılmadığı için yedek kameradan gelen düşük kaliteli bir görüntü) ve bugünün hediyesi birkaç gif ile selamlıyorum.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.